Decyzja o przeprowadzce dla większości ludzi jest poważnym dylematem, nad którym myślimy przez dłuższy czas, rozważając wszystkie za i przeciw. Dzisiaj zastanawiamy się nad pytaniem dlaczego właściwie się przeprowadzamy i jakimi motywami kierujemy się podejmując taką decyzję. Zwykle taka decyzja wiąże się dla nas z pozytywnymi korzyściami jakie chcemy zaobserwować w nowym miejscu czy mieszkaniu, czasem do migracji zmuszają nas sytuacje życiowe. My, jako firma przeprowadzkowa mamy do czynienia z różnymi sytuacjami, tymi bardziej kryzysowymi i mniej. Poniżej przedstawiamy Państwu jak to wygląda z naszej perspektywy, patrząc oczami pracowników, którzy nie jedno już widzieli.
- Względy finansowe – mniejsze mieszkanie to mniejsze koszty
Bardzo często decyzja o przeprowadzce jest podyktowana chęcią zmiany miejsca z droższego na tańsze, czyli takie, które jest mniejsze i generuje mniejsze koszty, np. niższe opłaty za czynsz. Dzieje się tak zwykle kiedy w naszym życiu jest już osiągnięty jakiś poziom stabilizacji i zwykle nie ma perspektyw na zmianę sytuacji życiowej, takiej jak np. pojawienie się nowego członka rodziny. Wtedy ludzie, którzy chcą mniej płacić za mieszkanie, a mogą sobie pozwolić na to żeby mieszkać na mniejszym metrażu podejmują takie kroki.
- Sytuacja rodzinna – wyprowadzenie się dzieci lub pojawienie się nowych członków rodziny
Przeprowadzamy się również często ze względu na to, że zmienia się nasza sytuacja życiowa. W odniesieniu do tego, starsi ludzie zmieniają, np. swoje miejsce zamieszkania kiedy z kolei ich dzieci wyprowadzają się z domu. Kupują wtedy inne mieszkania, nierzadko mniejsze, ponieważ takie są dla nich wystarczające i tam się osiedlają. Odwrotna tendencja ma miejsce w przypadku tzw. młodych dorosłych, którzy zawiązując rodziny i oczekując na potomstwo kupują lub wynajmują zwykle większe mieszkania i tylko możliwości finansowe decydują w tym przypadku czy zamieszkają na obrzeżach czy w centrum miasta.
- Za pracą
Jest to jeden z najbardziej oczywistych czynników. Zarówno przeprowadzki na terenie Warszawy jak i innych większych miast są w dużej części realizowane właśnie z takich przyczyn. Jest to motyw głównie młodych ludzi, którzy nie są jeszcze tak bardzo przywiązani do swojego miejsca zamieszkania i przeprowadzają się na duże odległości z mniejszego miasta do większego, z obrzeży do aglomeracji. Przeprowadzamy się mając już zakontraktowaną nową pracę lub często, po prostu zakładając, że w tym konkretnym miejscu będzie nam ją łatwiej znaleźć niż np. z drugiego końca Polski. Warszawa i Kraków jako największe miasta w Polsce przyciągają bardzo dużo ludności napływowej, która właśnie wybiera te miejsca głównie ze względu na pracę.
- Chęć poprawy jakości swojego życia
Jest to bardzo pozytywny motyw, ponieważ ma miejsce kiedy dana rodzina może sobie pozwolić na przeprowadzkę dzięki stabilizacji i dobrobycie finansowemu. Wtedy zwykle podejmuje decyzję o przeprowadzce do większego mieszkania, czy domu jednorodzinnego. Czasami rodziny przeprowadzają się w obrębie miasta, jeżeli potrzebują być cały czas „w centrum” ale często też mamy do czynienia z wyprowadzką w miejsce spokojniejsze czy na obrzeża. W takich przypadkach mamy do czynienia zwykle z dużymi, nawet kilkudniowymi przeprowadzkami, ze względu na powierzchnię i ilość mebli, które przewozimy. W przypadku przeprowadzek do mniejszego mieszkania rodziny często selekcjonują swoje mienie i dużej części się pozbywają. Kiedy przeprowadzamy się do większego mieszkania takiej presji nie ma.
- Zmiana sytuacji życiowej – emerytura
Ten etap w życiu człowieka kojarzy się zwykle z przytaczanym już wcześniej poczuciem stabilizacji. Człowiek zwraca swoją uwagę na inne czynności i wartości, nie musi pracować, zyskuje więcej czasu na swoje zainteresowania. Na tym etapie duża część osób, pragnąc spokoju woli przeprowadzić się na wieś, do domu z własnym ogródkiem, ciesząc się spokojem życia i świeżym powietrzem. Jest to etap, w którym człowiek nie poddaje się już w tak dużym stopniu presji otoczenia i pędzie życia. Obrzeża, mniejsze miejscowości czy obszary wiejskie są zatem idealnym miejscem do przeprowadzki w tym okresie. I chociaż ta prawidłowość nie zachodzi u każdej osoby to jednak jest do dość częste zjawisko.
- Pragnienie spokoju
Nie tylko starsze osoby, które przechodzą już na emeryturę pragną spokoju i mieszkania w cichszych miejscach. Coraz częściej na przeprowadzkę w takie regiony decydują się osoby młode, których praca pozwala na zamieszkanie na obrzeżach. Są to osoby, które mają pracę zdalną z domu lub prowadzą własny biznes. Często realizujemy właśnie takie przeprowadzki – młodych osób, przeprowadzających się poza miasto, którzy po prostu chcą i mogą pozwolić sobie na takie mieszkanie.
- Wyjazd na studia
Ten czynnik dotyczy bardzo młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają samodzielne życie. Tutaj kierunek przeprowadzek jest tylko jeden – do miast. Młodzi ludzie jeżeli nie zostaną zakwaterowani w akademikach, a ich uczelnia jest daleko od domu, nie mają wyjścia – muszą wynająć mieszkanie w mieście, w którym studiują. Oczywiście tutaj następują częste migracje, z jednego mieszkania do drugiego. Takie przeprowadzki są częste, ale zwykle transportujemy wtedy małą ilość rzeczy, odbywają się one zazwyczaj bardzo szybko.
- Przeprowadzka z wynajmowanego mieszkania do własnego
- Sytuacje kryzysowe – eksmisja z miejsca zamieszkania lub wypowiedzenie umowy najmu
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.