Pakowanie podczas przeprowadzki. Co, gdzie i jak pakujemy?

przeprowadzki warszawa

Kiedy jesteśmy już zaopatrzeni w niezbędne materiały do pakowania należy dobrze rozplanować co, gdzie i jak spakujemy. Ta z pozoru łatwa czynność bez logistycznego przygotowania może zamienić się w wielki chaos. Poniższy opis będzie dotyczył pakowania domu jednorodzinnego z kilkoma pomieszczeniami (albo głównych pomieszczeń znajdujących się w każdym domu lub mieszkaniu).

Zanim zaczniemy cokolwiek pakować pamiętajmy najpierw o przewiezieniu do miejsca, gdzie się przeprowadzamy rzeczy osobistych, takich jak dokumenty czy biżuteria, nie pakujmy tego w przypadkowe, niepodpisane pudełka, gdyż mogą one się nam zgubić.

Następnie możemy zacząć planowanie. Najlepiej pakować każde pomieszczenie po kolei. Nie róbmy wszystkiego na raz, generuje to niepotrzebny stres i wprowadza zamieszanie. Jeżeli pakujemy się w kilka osób warto przydzielić poszczególnym z nich określone pomieszczenia.

Zacznijmy więc nasze pakowanie od kuchni. Jest to pomieszczenie gdzie znajduje się zawsze mnóstwo elementów. W tym punkcie ważne jest to że wszystkie te pojedyncze elementy musimy zapakować do kartonów, ponieważ są to zazwyczaj ciężkie rzeczy. Pamiętajmy, aby dokładnie zabezpieczyć taśmą dno kartonu i aby tych kartonów nadmiernie nie przeciążać, załadowując je maksymalnie po same brzegi. Tu wyjmujemy po kolei, np. najpierw szklanki i kubki, przygotowujemy papier pakowy. Każdy z tych elementów owijamy i układamy w kartonie, tak samo postępujemy z zastawą, sztućcami, talerzami itd. Pamiętajmy jednak, aby unikać np. pakowania sztućców razem ze szkłem – podczas transportu rezultaty mogą być przykre w skutkach. Po owinięciu wszystkiego i zapakowaniu, pamiętajmy aby podpisać kartony, proponujemy według pomieszczeń, np. „kuchnia”. Dzięki temu po przewiezieniu rzeczy łatwo i szybko ulokujemy odpowiednie kartony w konkretnym pomieszczeniu – jest to duże uproszczenie i oszczędność czasu.

Analogicznie, powtarzając wyżej wymienione czynności przechodzimy do pakowania kolejnego pomieszczenia.

Łazienka – jeżeli posiadamy w łazience jakieś zdemontowane półki lub wieszaki które nie mieszczą się do kartonów warto owinąć je folią typu stretch, jeżeli posiadamy w łazience elementy ze szkła należy je owinąć i zabezpieczyć folią bąbelkową. Jeżeli przewozimy ze sobą artykuły chemiczne pamiętajmy, aby dobrze je zabezpieczyć przed rozlaniem i nie pakować ich z innymi artykułami. Również kosmetyki należy zapakować do osobnego kartony nie mieszając ich z innymi artykułami. Pozostałe rzeczy typu ręczniki, szlafroki itp. należy spakować do kartonów lub worków w zależności od wybranego materiału pakowego.  Tak jak w przypadku kuchni wszystkie kartony należy odpowiednio podpisać, np. „łazienka”.

Salon – jest to pomieszczenie, w którym zwykle znajduje się dużo drobiazgów, ramek ze zdjęciami, obrazów, witryn z porcelanowymi figurkami itp. Zacznijmy od tego, że elementy, które są delikatne takie jak, np. porcelana, musimy zapakować do osobnego kartonu, dobrze je zabezpieczając – najlepiej owinąć je w folie bąbelkowe, a przestrzenie w kartonie między figurkami uzupełnić gazetami, pamiętajmy, aby na kartonach z taką zawartością nakleić taśmę z napisem „uwaga szkło” (można również opisać kartony innym wyróżniającym się kolorem, jednak z naszego doświadczenia wynika, że taka specjalna taśma dużo bardziej rzuca się w oczy). Ramki i obrazy również zabezpieczamy folią bąbelkową dokładnie, aby podczas transportu nie uległy zniszczeniu. Ten sam proces powtarzamy z ramkami na zdjęcia. Wszelkiego rodzaju dywany czy dywaniki rolujemy i zabezpieczamy stretchem. Wszystkie ubrania z szaf , aby dotarły niepogniecione i niezakurzone najpierw poskładane pakujemy w worek, a następnie w karton który starannie zaklejamy i zabezpieczamy. Bardziej wartościowe ubrania należy transportować w odpowiednich pokrowcach. Rośliny znajdują się w każdym domu i w większości przypadków każdy chce je przewieźć do nowego domu. Pakowanie roślin podczas przeprowadzki nie należy do najłatwiejszych czynności. Na początek należy wyposażyć się w kartony odpowiednie do wielkości transportowanej rośliny. Po włożeniu rośliny do kartonu wolną przestrzeń miedzy doniczką, a kartonem należy dokładnie wypełnić folią bąbelkową. Po zapakowaniu rośliny, pamiętajmy o wycięciu dziur w kartonie, aby roślina dojechała nam w dobrej kondycji. Jeśli decydujemy się na transport roślin ich pakowanie zostawmy sobie na ostatnią chwilę, aby rośliny były jak najkrócej w nienaturalnym dla siebie środowisku. Wszelkiego rodzaju oświetlenie typu żyrandole czy lampy zabezpieczamy bardzo dokładnie folią bąbelkową. Sprzęt elektroniczny najlepiej transportować w oryginalnych pudelkach po jego zakupie wyposażonych w dopasowany do niego styropian. Jeśli nie mamy tego rodzaju pudeł najpierw zabezpieczamy sprzęt folią bąbelkową, następnie dopasowujemy wymiarami odpowiedni karton do danego urządzenia, a wolną przestrzeń między sprzętem a pudelkiem wypełniamy folią lub gazetami. Pozostaje nam zabezpieczenie mebli. Dla bezpieczeństwa podczas transportu meble należy owinąć folią typu stretch lub folią bąbelkową. Należy zrobić to bardzo dokładnie, aby żadne ruchome elementy, np. półki czy drzwiczki nie wysunęły się lub nie otworzyły podczas transportu i nie uległy zniszczeniu. Jest to podstawowe zabezpieczenie mebli, jeżeli chcemy wykonać to dokładniej, możemy zrobić kartonowe nakładki na rogi, np. komody i dopiero zafoliować element. Możemy również na nasz mebel położyć, np. niepotrzebny koc lub ręcznik i również zafoliować, tak aby miękki element chronił go podczas transportu. Pamiętajmy, że jeżeli, np. w witrynie są półki które są ruchome, a można je zdemontować na czas przeprowadzki to lepiej je wyjąć.

Sypialnia – analogicznie, do poprzednich pomieszczeń pakujemy meble i ubrania oraz pojedyncze rzeczy z tego pomieszczenia.

Instrumenty – jeżeli jesteśmy posiadaczami instrumentu, takiego jak fortepian czy pianino nie podejmujmy się sami jego transportu. Nie jest to wdzięczny gabaryt do przeniesienia, wymaga do tego osób które mają w tym doświadczenie i specjalizują się w transporcie tego typu instrumentów. Zazwyczaj delikatność tego instrumentu oraz jego duża waga sprawiają wiele problemów i w momencie nieprawidłowego zabezpieczenia pianina i przeniesienia go w nieodpowiedni sposób narażamy zarówno instrument jak i same osoby które go niosą na niebezpieczeństwo. Więcej informacji o transporcie pianin oraz ofercie transportu pianin znajdą państwo w zakładce transport pianin.

Podsumowując, wszystkie kartony, które pakujemy warto podpisać albo imieniem właściciela, czyli np. jeśli to są kartony z rzeczami, zabawkami dzieci podpiszmy je ich imieniem, abyśmy przy przewiezieniu rzeczy do nowego domu wiedzieli od razu gdzie je rozlokować i nie tracić zbędnego czasu. Zalecamy też aby, podpisać kartony nazwą konkretnego pomieszczenia, czyli np. tam gdzie mamy szkło czy sztućce – podpiszmy jako „kuchnia”, a tam gdzie mamy, np. pościel podpiszmy jako „sypialnia”, dzięki temu rozpakowywanie w nowym domu pójdzie nam łatwo i sprawnie.

Zróbmy selekcję rzeczy, które są nam potrzebne i takich, których już nie potrzebujemy lub nie używamy – jest to zbędny, dodatkowy ładunek, którego już nie będziemy musieli transportować.

Pamiętajmy o utylizacji takich rzeczy jak, stara lodówka, pralka czy sprzęt elektroniczny.

 

Pamiętajmy o tym, co najważniejsze podczas przeprowadzki i pakowania!

– nie przeładowujmy kartonów, np. wkładając do nich jak najwięcej książek – ciężar powinien być równomiernie rozłożony na wszystkie kartony,

– nie zapominajmy o przewiezieniu do nowego mieszkania w pierwszej kolejności naszych rzeczy osobistych i cennych, takich jak dokumenty, paszporty czy biżuteria,

– nie zapominajmy o specjalnym oznaczeniu lub oklejeniu kartonów z delikatnymi rzeczami specjalną taśmą, np. „uwaga szkło”,

– opróżnijmy wszystkie nasze meble przed ich transportem,

– dobrze i dokładnie zabezpieczmy nasze meble,

– podpiszmy wszystkie nasze kartony, aby było je łatwiej rozlokować w nowym domu,

– upewnijmy się czy na pewno wszystko chcemy zabrać ze starego mieszkania, czy może jakieś rzeczy są nam zbędne i będą tylko dodatkowym dla nas ładunkiem.

Polecamy usługę kompleksowe przeprowadzki Warszawa – usługa zawiera pakowanie, szczegóły znajdziesz tutaj.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.