Kilka słów o pianinach i ich transporcie

Historia pianina

Historia tego pięknego i  cennego instrumentu sięga XVIII – XIX w. Nie jest to zwykły przedmiot, gdyż często dla jego właścicieli kojarzy się z rodzinną tradycją, poświęconymi godzinami, pasją, a także i pewnie co najważniejsze ze wspomnieniamitransport pianin 3. Za twórcę pianina uważa się Jana Schmidta pochodzącego z Salzburga. Pianino, którego dużym konkurentem był fortepian swoją popularność zaczęło zyskiwać w  drugiej połowie XIX wieku. Ze względu na stosunkowo małe rozmiary i niższą cenę zaczęło powoli wypierać fortepian z mieszczańskich domów. W wielu starych kamienicach znajdujących się, np. w Szczecinie można było zobaczyć specjalnie zaprojektowane salony z dodatkową wnęką na fortepian. Pianino ze względu na swoje gabaryty zajmowało znacznie mniej miejsca, a także było bardziej przystępne cenowo co stanowiło duży argument na jego korzyść.

 

Fabryki pianin w PolsceKONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

W Polsce jedną z bardziej znanych fabryk pianin i fortepianów była m.in. Calisia. Fabryka ta została założona w 1878 r. przez Gustawa Arnolda Fibigera syna stolarza Karola Gottloba. W Kaliszu – miejscu swojego urodzenia założył on swój warsztat i tam w roku 1878 ukończył budowę swojego pierwszego fortepianu.  W roku 1900 warsztat został przeniesiony do budynku fabryki znajdującej się na ulicy Szopena. Pozwoliło to na zwiększenie produkcji instrumentów, zaś w roku 1906 instrumenty wystawione w Paryżu i Londynie zdobyły nagrodę „Grand Prix”. W powojennej Polsce pianina produkowane były również m.in. w fabrykach „Defil” w Lublinie oraz w Legnickiej Fabryce Fortepianów i Pianin.

TRANSPORT PIANIN

Pianino jest to przepiękny instrument, który swoim wyglądem, zdobieniami oraz brzmieniem przyciąga uwagę wielu osób. Wszelkiego rodzaju sytuacje związane z przenoszeniem pianina czy też jego transportem budzą wiele wątpliwości i obaw. Warto zaznaczyć, że instrument ten ze względu na swoje gabaryty jest dosyć nieporęczny i ciężki, co stanowi duży problem w trakcie jego przenoszenia, szczególnie gdy wynoszony jest z mieszkań, bloków i napotykamy na wąskie klatki czy kręte schody. Przed transportem pianino musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Niezbędne są do tego tzw. materiały transport pianin 1miękkie, czyli np. koce czy pokrowce, które przy przenoszeniu pianina zapobiegną wszelkim uszkodzeniom elementów zewnętrznych instrumentu. W zależności od wagi pianina należy dobrać odpowiednią ilość pracowników, którzy będą je przenosić. Jest bardzo ważne, aby nie dopuścić do upadku instrumentu, ponieważ może to grozić rozstrojeniem, a w najgorszym wypadku zniszczeniem sprzętu. Pianino po zabezpieczeniu powinno być znoszone na specjalnie przystosowanych do tego pasach, których celem jest ustabilizowanie instrumentu, równomierne rozłożenie ciężaru na osoby je przenoszące oraz zapewnienie pewnego uchwytu. Po zniesieniu pianino powinno być umieszczone na wózku służącym do przewozu ciężkich gabarytów, a następnie uważnie przeniesienie do samochodu. Istotne jest również zabezpieczenie instrumentu już w samochodzie, aby nie dopuścić do jego przechylenia czy też rozbicia. Jeżeli chcemy bezpiecznie przetransportować nasze pianino pamiętajmy o jego dokładnym zabezpieczeniu oraz dobraniu odpowiedniej liczby osób, które będą je przenosić aby nasz sprzęt nie uległ uszkodzeniu.

Więcej informacji o wycenie transportu pianin i fortepianów w zakładce TRANSPORT PIANIN.

Comments are closed